SAFETY ACADEMY SYSTEM

- THE BEST SKILLS FOR THE WORST SITUATIONS -

AVALANCHE

LAVINOVÝ KURZ

Sníh a laviny, prevence, plánování túry, rozhodovací strategie, lavinové vybavení, záchrana, ...

Lavinový kurz určený pro skialpinisty, freeridery, lyžaře, snowboarďáky, splitboardisty, horolezce, instruktory, průvodce cestovních kanceláří anebo i jejich klienty, kteří nechtějí ponechat nic náhodě. Zkrátka pro všechny, kteří se vydávají mimo upravené sjezdovky a chtějí porozumět kráse i zrádnosti zasněžených svahů.

Komplexní kurz, který je zaměřený na lavinovou problematiku jako celek. Výuka je v tomto kurzu pojata maximálně prakticky. Většinou budeme od rána do večera venku a vše budeme nacvičovat v reálných podmínkách. Důraz je kladen na individuální přístup - všichni si vyzkouší všechno. Krok za krokem si osvojíte jednotlivé postupy a techniky. Porozumíte základům lavinové problematiky, dozvíte se kdy a proč laviny vznikají. Jaký má počasí vliv na lavinové nebezpečí. Na co se zaměřit v předpovědi počasí a proč nás zajímá i to, jak bylo v minulých dnech. Lavinová předpověď a jak jí porozumět a co všechno z ní lze vyčíst. Jaké jsou typické lavinové situace a modely lavinového nebezpečí. Kde tyto informace sehnat a jak je zohlednit při plánování túry. Jaké jsou faktory, které ovlivňují lavinové nebezpečí a na co si dávat pozor. Jaké jsou rozhodovací strategie a jak je používat. A co když nejsou dostupné informace z internetu - jak potom vyhodnotit aktuální lavinovou situaci. Sníh a co se děje ve sněhové pokrývce - tím se nebudeme zabývat pouze povrchně, ale vezmeme to hezky "od podlahy", teda od spodních vrstev sněhového profilu - podíváme se do slova a do písmene pod povrch a prakticky si ukážeme, co se se sněhem děje a jak se přeměňuje.

Naučíte se vyhodnotit sněhový profil, rozpoznávat nebezpečné formy sněhu a provádět testy sněhové pokrývky. Od začátku bude vše směrováno k praktickému využití, to znamená, že probranou teorii ihned použijeme v praxi při přípravě a plánování túry. Přímo v terénu si budeme ukazovat čeho si máme všímat a jak nám hory dávají vědět, kde jsou sněhové podmínky dobré a kam raději vůbec nevstupovat. Jak zvolit trasu pro výstup, jak poznat sklon svahu. Jak našlápnout stopu, jak dělat otočky, jak minimalizovat zatížení svahu a to jak při výstupu, tak i při sjezdu.

Samostatnou kapitolou tohoto kurzu je záchrana při lavinové nehodě. Krok za krokem si probereme jednotlivé fáze postupu při lavinové nehodě. Naučíte se rychlý a efektivní management záchranné akce. Seznámíte se se základním lavinovým vybavením a naučíte se jej používat. Vyzkoušíte si různé typy lavinových vyhledávačů. Dozvíte se, jak si vybrat kvalitní lavinovou sondu a lopatu a jak s nimi správně a efektivně pracovat. Dále se budeme věnovat tomu co dělat, když zasypaného z laviny vyhrabete. Víte, že první pomoc při lavinové nehodě má svá specifika a pokud je nezohledníte, tak můžete dotyčnému ještě ublížit?! A protože je praxí i vědecky dokázáno, že člověk je v krizových situacích schopen správně vykonávat pouze věci, které má na drilované a zautomatizované, tak velkou část kurzu věnujeme právě praktickým nácvikům záchrany. Nejprve v klidu nacvičíme jednoduché situace a postupně se budeme vrhat na složitější. Lety prověřený model výuky pomocí zážitkové pedagogiky aplikujeme i u tohoto kurzu - v rámci procvičení a upevnění získaných znalostí a dovedností absolvujete během kurzu i několik "reálných" cvičných záchranných akcí, které budete muset ve skupině vyřešit od začátku až do konce. Při těchto akcích se zároveň naučíte pracovat jako tým a organizovat celou skupinu při lavinové nehodě.

  

Rámcový obsah kurzu:

Rozsah kurzu:
2,5 dne

Začátek kurzu:
Pátek večer - sraz na chatě

Ukončení kurzu:   
Neděle

Místo konání:
Krkonoše 

Ubytování:
Dle domluvy

Stravování:
Vlastní, nezajištěno.

Cena:
---- Kč/osobu/kurz (včetně ubytování)

Počet účastníků:
Maximální počet účastníků je 10.
Minimální počet pro realizaci kurzu je 4 účastníci.

Vybavení - co s sebou:
Skialpovou výbavu, lavinové vybavení (lavinový vyhledávač, sonda, lopata), lékárničku, žďárák, čelovku, helma, buzola, ... detailní seznam vybavení vám zašleme do e-mailu.

Způsob přihlášení:
Vyberte si termín a vyplňte přihlašovací formulář.
Vaše přihláška se stává závaznou až po uhrazení platby za kurz - viz Obchodní podmínky.

Jste uzavřená skupina, parta nebo oddíl nebo vám nevyhovuje žádný z níže uvedených termínů? 
Kontaktujte nás a domluvíme individuální kurz.

V tuto chvíli není vypsaný žádný termín. Máte-li o kurz zájem, kontaktujte nás na info@safety-academy.cz.

Zpět na seznam kurzů